Jak prawidłowo rozliczać płatne parkowanie jako koszt uzyskania przychodu w firmie? Jak ma się ‚paragon’ za parkowanie a VAT? To bardzo ważne pytanie dla właścicieli samochodów firmowych w ponad 60 polskich miastach, w których obowiązują Strefy Płatnego Parkowania.

W myśl z art. 22. ust. 1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23). Opłaty związane z postojem na parkingu w strefie płatnego parkowania, poniesione podczas podróży służbowym samochodem do klienta lub w celu załatwienia innych spraw służbowych, można uznać za koszt uzyskania przychodu. Tak jak w każdym innym przypadku, tak i tutaj wydatek musi być odpowiednio udokumentowany, aby mógł zostać rozliczony jako koszt.

Płatne parkowanie jako koszt – rachunek? Paragon? Faktura?

Za parkowanie w strefie płatnego parkowania nie wystawia się rachunku, paragonu ani faktury – parkowanie w SPP uznawane jest za daninę publiczną i jako taka nie podlega pod VAT. Nie mamy co liczyć na żaden z tych dokumentów, wspomnianych w §12. ust. 3 rozporządzenia w sprawie prowadzenia KPiR. Co stanowi zatem podstawę księgową do rozliczenia parkowania? Najczęściej wystawia się do każdego kwitu parkingowego Dowód Wewnętrzny, zawierający informacje o numerze rejestracyjnym pojazdu i dacie parkowania. Co jednak zrobić, jeśli potrzebujemy efektywnie rozliczyć wiele parkowań, często wielu pojazdów?

Za dowody księgowe uważa się również m.in. zbiorcze noty księgowe. Takie rozwiązanie praktykujemy w SkyCash dla Firm – usłudze, dzięki której kierowcy wszystkich aut firmowych płacą za parkowanie środkami firmowymi za pomocą aplikacji.

Jednoosobowa działalność, flota firmowa? Koszt parkowania rozliczysz jednym dokumentem.

W SkyCash dla Firm otrzymasz na koniec miesiąca jeden dokument, który będzie podstawą rozliczenia płatnego parkowania jako kosztu wszystkich samochodów Twojej firmy. Niezależnie od tego, czy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i masz jeden samochód, czy zarządzasz flotą kilkuset pojazdów. Możesz zapomnieć o mozolnym księgowaniu każdego kwitu postojowego i wystawiania Dowodów Wewnętrznych.

Dzięki usłudze SkyCash dla Firm otrzymasz zestawienie zbiorcze, uwzględniające wszystkie parkowania każdego pojazdu. Dzięki temu nota księgowa będzie jedynym dokumentem, jaki będzie potrzebny do rozliczenia płatnego parkowania jako kosztu uzyskania przychodu.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj o usłudze mobiParking w SkyCash dla Firm lub skontaktuj się z nami, chętnie opowiemy o wszystkim.

 

Powyższy tekst nie stanowi porady prawnej. Zanim podejmiesz decyzje w swojej firmie, skonsultuj swój przypadek z doradcą podatkowym.

Comments are closed.